HK-90 PLC+IPC control outdoor optical cable sheathing production line
| Structure speed: | 100m/min |
| Production speed: | 80m/min(diameter<10mm, PE material) |
| Diameter of core: | Φ2.0mm~Φ25mm |
| Reel of pay off: | PN800-PN1600mm |
| Product diameter: | Φ5.0mm~Φ35mm |
| Max extrusion output: | 250kg/h(cross head is open) |
| Tension of take up: | 10N-100N |
| Reel of take up: | PN800-PN1600mm |
| Line length: | 60m |
| Machine color and direction: | Dark blue and direction is up to customer |
| Machine power: | 145KVA, 380V 50HZ three phase five wire |
| Machine weigh: | 13 ton |

Specification and technical parameter of each equipment part
F800-1600mm longmen motorized payoff and traverse machine
(1). Take-up part: use frequency motor to drive the shaft by spiral bevel gearbox and transducer control the motor. There are torque or speed mode to control the tension. It can self-lock when it stop.
(2). Traverse part::use servo motor and controller to drive, traverse pitch can be set on the Weinview 7inch touch screen, the speed of traverse can track the speed of take up, it can adjust speed, tension and traverse pitch and can also display tension and traverse pitch, can both automatically and manually revise the traverse position.
(3). Lifting part: the two tips of shaft can lift by feed screw nut which is driven by cycloidal reducer, each of them can lift individually or together. There are mechanical and electrical protection unit.
(4). Clamping part: clamping reel is realized after motor reduce the speed, there is a protection of clamping overload.
(5). Reel specification: PN800~PN1600
(6). Max weight: ≤5T
(7). Max diameter of traverse: 5-35mm
(8). Max take-up speed: 80m/min
(9). Motor for take up: 5.5KW(Siemens Beide frequency motor)
(10). Control of take up: Nidec transducer
(11). Spiral bevel gearbox of take up: three gear
(12). Reducer of traverse: BWED110-1.1KW 2 sets
(13). Clamping motor: Y90L-1.1KW
(14). synchronous speed: input signal of synchronous speed
(15). PLC: Siemens S7, lower voltage electrical part: Schneider
(16). Control mode: torque and speed(the potentiometer of panel controls when single act, dancer controls when linkage.)
(17). Use Siemens S7 to manage and provides related signals that can connect main control cabinet.









