FTTH Terminal Optical Fiber Drop Cable Production Line
| Extruder type | 50×25 Extruder |
| extrusion material | LSZH,PVC |
| structure speed | Max.150m/min |
| production speed | Max.100m/min(LSZH);120m/min(PVC) for 2.0*3.0mm FTTH |
| No of optical fiber pay-off reels | 2 or 4 reels |
| Specification of optical fiber pay-off reels | 25km and 50km standard optical fiber reels |
| Pay-off tension of optical fiber | 0.4N-1.5N |
| Heads no of reinforcement pay-off rack | 2 heads |
| Specification of reinforcement pay-off reels | PN400 reels and ø254×ø116×ø180×ø32 reels |
| reinforcement Specification | ø0.4-ø1.0 |
| Pay-off tension of reinforcement | 5N-20N |
| Take-up tension | 5-15N |
| Take-up reels Specification | PN400 reel and PN600 reel(central shaft hole diameter ø 56) |
| excess loss after extrusion | 1550nm<=0.2dB/km(single mold optical fiber) |
| Center height of machine | 1000mm from background |

- Refrigerating machine
1-1. Structure:shell and tube
1-2. Type:LC-04A(5-4HP)
2.Φ640mm+Φ400mm double-wheel capstan
2-1. Machine rack: it is assembled and welded with A3 steel plate and channel steel.
2-2. Capstan wheel: material: casting aluminum
2-3. Water-tank: stainless steel sealed water tank, with a set of windows and water wipers
2-4. Wheel set made of ABS, tank bottom width 8 mm flat section, match line pressing device, automatic wire; Set stop button.
2-5. Reserved a installation site for Printer synchronizer on the main traction motor
2-6. Traction above-100N
2-7. Dragging: 3.7kw frequency motor+ Makishinko Worm Reducer +SERVO
2-8. Line speed: ,it is coordinated action control with main motor
- Φ400~600mm double-shaft take-up machine
3-1. Suitable: Suitable for wire spool:φ400~600mm
3-2. Cantilever take-up disc shaft,Adopted quick sleeve positioning
3-3. A fixed length light alarm, manual switch
3-4. Exhaust line adopting AC motor drive
3-5. Exhaust line wheel can be adjust the height, can make the exhaust line wheel as close as possible to the wire spool, in order to improve the wire quality. Exhaust line wheel tank bottom width 6 mm.
3-6. Drive: 2 setsTaiwan CPG CHENGBANG deceleration motor ,with AC380V3HP American Emerson transducer and tension deflection detector can automatically control take-up speed.
3-7. Meter-counting:6 digit electronic meter-counting, with the feature of auto-stop.
3-8. Traversing: screw type control traversing, 400W servo motor + Drive Control+6.7 inch Taiwan WEILUN interface+ Siemens PLC program, the pitch and range of traversing can be adjustable, it is coordinated with take-up speed.








