Tight Buffer Fiber Extrusion Production Line
| line structure speed | 350m/min |
| Cable diameter | 0.6mm/0.9mm |
| Tension of pay off | 0.4N-1.2N±0.05N |
| Tension of Take up | 0.5N-3N±0.1N |
| Reel of pay off | standard optic fiber reel 25km or 50km |
| Reel of take up | Ф200-400mm |
| Additional loss | ≤0.02db/km(optic fiber) |
| Line length | ≤22M |
| Power source | AC380V ±10% 50HZ Three phase five wire |
| Power | 35KW(approximate) |
1.Precise,special and small extruder and precise fine-adjustment cross head,uniform outer diameter of final product,high concentricity,all historical production curve of cable diameter can be inquired.
2.There is a cacuum-pumping system that can adjust the degree of cacuum.
3.Active fiber pay off,precise and stable tension,little additional loss.
4.Temperature controller adopt Japan RKC brand temperature controller to control accurately.
5.Double bobbin automatic take up,servo motor with drive controller to control accurately.
6.Control system adopts international and popular industrial computer control technology,high automation,can link MES,ERP syatem and track management production on-line.
7.Main control system and electrical part use international and famous brand,full production line with high stability and reliability.



