HK-70 PLC+IPC control Branch cable sheathing production line
Short Description:
Applied in production of Branch cable, extrusion material is LSZH/PVC/PE. The extruded sheath possesses the features of even diameter, smooth, fast speed. And low excess loss for optical fiber.
| No. Of optical fiber pay off: | 24 |
| Tension of pay off: | 0.4~1.5N±0.05N |
| Reel of optical fiber pay off: | 25km and 50km standard fiber reel,PN400 |
| Extruder size: | Φ70x25D |
| Final product: | Branch cable |
| Structure speed: | Max 100m/min |
| Production speed: | 20-60m/min |
| Center height of machine: | 1000mm height from ground |
| Precision of meter-counter: | ≤0.2% |
| Additional loose after extrusion: | ≤0.02dB/km(average value: 0.01 dB/km) |
| Power: | Approximate 78KW |
| Weight: | 8 ton |
| Line length: | 40M |
| Machine power: | 380V 50HZ three phase five wire |
| Line direction: | Right to Left,Left to Right |
| Range of air pressure: | 0.5-0.6MPa |
| Machine color: | blue-black |
| Take-up tension: | 5-20N |
| Take-up reels Specification: | 630 reel and 1000 reel(central shaft hole diameter ø 56/80) |
(1). Structure type: horizontal
(2). Cable drum: PNΦ630mm~Φ800mm.
(3). Drum clamp: pneumatic
(4). Drive: 3.7KW AC Siemens Beide motor with worm speed reducer+SHENZHEN INOVANCE transducer control
(5). Shaft lifting: 0.75KW AC motor with worm speed reducer lift, convenient to operate
(6). Swing arm type tension controller,the swing of dancer can change into the signal to control the pay off with displacement sensor. And the pay off tension is adjusted by heavy plate. The control part for pay off motor are installed in pay off frame. The start and stop of pay off is controlled on the equipment. Adopts fast shaft sleeve to be positioned.
Fág Do Theachtaireacht






