SZ Stranding Machine
| reinforcement core pay-off reel specification | PN800-PN1250MM |
| tension wheel diameter | ø800mm(double wheels) |
| pay-off reels no of optical-fiber bundle tube | 12reels(according to clients’ requirement) |
| Max laying-up outer diameter | ø32mm |
| production speed | Max.50m/min |
| laying-up pitch(single screw ) | (80-1500mm)±5-10mm |
| SZ stranding angle | ±(4-24)π |
| max revolution speed of cotton wrapping head | 3000rpm |
| max revolution speed of SZ stranding heads | 850rpm |
| cotton wrapping pitch | 20mm-50mm |
| reinforcement core pay-off tension | 50N-300N |
| take-up tension | 50-150N |
| take-up reel specification | PN1000-PN1800 |
| excess loss of laying-up | 0.02db/km |
.png)
- Φ1250mm Portable Single-Shaft steel wire Reinforcing Core Pay-off Rack
1-1. Cable drum: PNΦ630mm -1250mm , Inner hole:Φ56-80mm
1-2. Type: Shaftless type, manually clamp the wire reel,inching operating
1-3. Shaft lift: 0.75KW motor control the lifting, convenient operation
1-4. Range of wire diameter:0.5-8mm
1-5. Pay-off rack brake: Emergent stop or Auto stop brake while wire broken
1-6. 10KG magnetic powder control the tension.
2.Φ800mm Optical-fiber Tube bundling pay-off rack
2-1. Qty:12sets
2-2. Wire drum:PNΦ630-800mm
2-3. Drive:12 sets 0.75KW AC Motor+ frequency inverter equipped with worm reducer
2-3. Loose tube diameter:1.5-4.5mm
2-4. Shaft lift: 0.55KW motor control the lifting
2-5. Pay-off tension range:1.5—10N
- 3.Driven SZ oscillator
3-1. Motor:2 sets 3KW+3 sets 2KW SERVO MOTOR control
3-2. Characteristic: Compact structure, fast response, excellent stability
3-3. SZ stranding angle: ±4π-±20π
3-4. Max Revolution Speed of SZ stranding heads: Max.1200rpm
3-5. Cabling Pitch: 80-1500mm±5-10mm
- 4. Double-drum concentric type Cross-binder
4-1. Drive:2 sets 1.5KW Servo motor with American Emerson transducer
4-2. Tension:0.75KW servo motor control tension, tension can adjustable
4-3. Binding yarn pitch:20-50mm
4-4. Binder RPM up to:Max.3000RPM
4-5. With safety cover Anti-torsion device ensures the stability of the cable




