Optical Fiber Coloring And Rewinding Machine
簡短的介紹:
Equipment Application:Mainly applied for coloring the surface of optic fibers,convenient to identity the multi-fibers within the loose tube.Also can be used to rewind fibers.
| Control system | Man-Machine interface + PLC Control |
| Lamp power | Adopt taiwan brand light power |
| Lamp | Can choose Import UV-A ,ensure the curing quantity |
| Traverse device | Automatic take up and traverse devices |
| structure speed | Max.1500 m/min |
| coloring speed | Max.1200m/min |
|
coloring layer thickness |
3~5μm |
| pay off tension | 0.4N~1.2N±0.05N |
| traverse pitch | 0.1~1.5mm |
| excess loss after coloring | ≤0.02dB/Km |
| MAX. Optical fiber reel size | Φ236 *Φ160*108*Φ25.4mm(25KM reel)
Φ236*Φ160*225*Φ25.4mm(50KM reel) |
| 力量 | 380V±10% 50Hz
Three phase five line
|
| machine size | L1900mm X W1350mm X(H)1900mm |
| machine weight | 850KG |
Equipment Application:Mainly applied for coloring the surface of optic fibers,convenient to identity the multi-fibers within the loose tube.Also can be used to rewind fibers.
留言

