70 Distribution And Breakout Optical Cable Sheath Extrusion Production Line
| Line structure speed | 150m/min |
| NO.of Fiber pay off | 24 or 48 |
| Tension of pay off | 1N-3N |
| Final optical cable diameter | 1.6mm-12mm |
| Aramid yarn | 10-16 |
| Tension of aramid yarn | 1N-3N |
| Line length | ≤30M |
| Power source | AC380V ± 10% 50HZ三相五线 Three phase five wire |
| Power | 75KW(approximate) |
1.Precise special extruder and precise adjustment cross head,and extrusion material is PVC or LSZH.
2.Shape of final optical cable is smooth.
3.Can feedback and control diameter of optical cable automatically,the historical production curve of cable diameter can be inquired.
4.Adopts cage stranding type pay off.
5.Temperature controller adopt Japan RKC brand temperature controller to control accurately.
6.Double bobbin automatic take up,work stably and reliably,traverse unit is automatic to finishing without rewinding.
7.Control system adopts international and popular industrial computer control technology,high automation,can link MES,ERP system and track management production on-line.
8.Main control system and electrical part use international and famous brand,full production line with high stability and reliability.



