HK-30 PLC+IPC control tight buffered fiber production line
| No. Of optical fiber pay off: | 2 |
| Tension of pay off: | 0.3~1.5N±0.05N |
| Reel of optical fiber pay off: | 25km and 50km standard fiber reel |
| Extruding material: | PVC, 低菸無鹵, Hytrel |
| Plasticization degree: | 100% |
| Fiber diameter: | ø0.25mm |
| Extrusion output: | 30KG/hr( cross head is open) |
| Extruder size: | Φ30x25D |
| Final product: | 0.6mm/0.9mm tight buffer fiber |
| Structure speed: | Max 350m/min |
| Production speed: | 100-300米/分鐘 |
| 機器中心高: | 1000mm height from ground |
| Precision of meter-counter: | ≤0.2% |
| Additional loose after extrusion: | ≤0.02dB/km(average value: 0.01 dB/km) |
| Power: | Approximate 32KW |
| Weight: | 3.5 ton |
| Line length: | 21M |
| Machine power: | 380V 50HZ three phase five wire |
| Line direction: | It’s up to customer |
| Range of air pressure: | 0.5-0.6MPa |
| Machine color: | Dark blue |
| Temperature of pre-heater: | 50~300℃ |
| 收線張力: | 0.5-3氮 |
| 收盤盤規格: | Φ236mm fiber standard reel and Φ400 reel |
Specification and technical parameter of each equipment part
- Double heads motorized pay-off rack
(1). 結構: cabinet
(2). Wire spool size: φ236*φ25.4*108mm(25公里), φ265*φ25.4*180mm.(50KM)
No.: 2頭
(3). Pay-off type: shaft motorized pay-off rack
(4). Tension control: tension frame automatic control tension
(5). Working type: Linkage with main motor or work alone
(6). Dynamic system: 2sets 750W AC SHANGHAI RUISHUN SPECIAL motor +Danfoss control
(7). Pay-off tension: 0.3N-1.5 N
留言





