HK-50 PLC+IPC control Loose tube production line
| No. Of pay off: | 12 |
| Tension of pay off: | 0.3~1.5N±0.05N |
| Reel of pay off: | 25km and 50km standard fiber reel |
| Loose tube diameter: | Φ1.2mm~Φ3.0mm |
| Maximum production length: | 50KM |
| Temperature of hot water: | Room temperature~80℃ |
| Temperature of chiller water: | 15℃~25℃(adjustable) |
| Tension of take up: | 2.5~8N |
| 線速度: | 60~400m/min(Φ1.8mmPBT loose tube) |
| Diameter difference: | ±0.03mm |
| Range of fiber excess length: | 0~3‰ |
| Precision of fiber excess length: | ±0.2‰ |
| Precision of meter-counter: | ≤0.2% |
| Additional loose after extrusion: | ≤0.02dB/km(average value: 0.01 dB/km) |
| Power: | Approximate 82KW |
| Weight: | 10 ton |

Specification and technical parameter of each equipment part
12 heads optical fiber motorized pay-off rack with electricity removed device
(1). Pay-off type: suspended-shaft type motorized pay-off, every shaft is treated with quenching and tempering. Drum is clamped with quick lock,every pay-off unit can be controlled by switch independently.
(2). 駕駛: 12 sets 750w Shanghai ruishun AC motor+Danfoss transducer
(3). Tension control: pay-off dance wheel control and it has a up and down limit, fault alarm and automatically stop while alarm. The surface of all guide wheels are treated with anodizing and channel of wheel are smooth.
(4). No. of pay-off drum: 12 pieces of drums
(5). Bare optical fiber diameter: Φ0.25~Φ0.254mm;
(6). Pay-off tension: 0.3N~1.5N±0.05N
(7). Pay-off drum size: Φ236×Φ25.4×108mm(25KM drum)
Φ265×Φ25.4×180mm(50KM drum)








