HK-90+45 PLC+IPC control outdoor optical cable sheathing production line
Short Description:
This line is special used for making the cable as (Tube*1 code with FRP/Steel wire*2 codes)
| Structure speed: | 120m/min |
| Production speed: | 90m/min(diameter<10mm, PE material) |
| Diameter of core: | Φ2.0mm~Φ25mm |
| Reel of pay off: | PN630-PN800mm |
| Product diameter: | Φ5.0mm~Φ20mm |
| Max extrusion output: | 250kg/h(cross head is open) |
| Tension of take up: | 10N-100N |
| Reel of take up: | PN630-PN800mm |
| Line length: | 45m |
| Machine color and direction: | It’s up to customer |
| Machine power: | 380V 50HZ three phase five wire |
| Machine weigh: | 10 ton |
Specification and technical parameter of each equipment part
Φ800mm loose tube motorized pay off
(1). Qty:1set
(2). Wire drum:PNΦ630-800mm
(3). Pay-off type:Shaftless type, Manually push wire drum tightly
(4). Drive: 0.75KW AC Siemens Beide Motor+ Nidec (orginal:Emerson) transducer equipped with worm reducer
(5). Loose tube diameter:1.5-4.5mm
(6). Shaft lift: 0.55KW motor control the lifting
(7). Pay-off tension range:1.5—10N
Leave Your Message




